Webinář: Současná česká literatura
trendy, jména, tituly (nejen) pro krajanské knihovny
Další z cyklu webinářů pro krajanské knihovny byl tentokrát zaměřený na současnou českou literaturu. Několik desítek knihovníků, zástupců krajanských organizací, českých škol v zahraničí a milovníků knih se 7. listopadu 2024 sešlo, aby se dozvěděli co je nového na poli soudobé české literatury.
Se současnými trendy účastníky seznámil profesor Trávníček. Vysvětlil, co znamená „současná“ literatura, a podrobně se zaměřil na aktuální stav českého knižního trhu. Jak sám říká: “Češi vydávají opravdu mnoho knih, čímž se řadí mezi evropskou špičku!”
Zajímavým tématem bylo i to, jak Češi čtou. Profesor Trávníček představil nejnovější průzkumy znázorňující, jaké knihy lidé čtou a kolik jich přečtou. Diskutovalo se také o tom, že internet a sociální média ovlivňují nejen samotné čtení, ale i šíření literatury, což má rostoucí význam.
Diskutovalo se také o roli spisovatelů ve společnosti a o tom, zda by měli řešit aktuální společenská témata. Účastníci se také dozvěděli o nejvýznamnějších současných českých autorech a jejich knihách, včetně titulů oblíbených nejen v České republice, ale i v zahraničí.
Celkově tento webinář poskytl skvělý přehled o aktuálním dění v české literatuře. Ať už jste profesionální knihovník, nadšenec, který o knihy v komunitě stará, nadšený milovník knih, nebo se o literaturu zajímáte jen okrajově, můžete se na webinář podívat ze záznamu a dozvědět se něco nového, zajímavého a získat představu o současné české knižní scéně.
Lektor:
Prof. PhDr. Jiří Trávníček, M. A.
Literární vědec a kritik, editor, „čtenářolog“ a vysokoškolský učitel. Zabývá se moderní českou a středoevropskou literaturou a čtenářskou kulturou; pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Je autorem několika knih: Poezie poslední možnosti (1996), Na tvrdém loži z psího vína (1998, se Zdeňkem Kožmínem), Příběh je mrtev? (2003), Knihy kupovati (2014, se Zdeňkem Šimečkem), Kulturní vetřelec (2020), Být Homérem po Joyceovi (2024); rovněž autorem či spoluautorem knižních rozhovorů (s Arnoštem Goldflamem, Dušanem Šlosarem a Vítem Slívou). Výsledky čtenářských výzkumů vydal v několika publikacích: Čteme? (2008), Čtenáři a internauti (2011), Knihy a jejich lidé (2013), Překnížkováno (2014), Reading Bohemia (2015), Česká čtenářská republika (2017), Rodina, škola, knihovna (2019), A Nation of Bookworms? (2021), Betty a my (2022), Covidočtení (2022, s Hanou Friedlaenderovou a Vítem Richterem), Ohrožený druh? (2024).
Záznam z webináře: