CHCETE PŘIJET NA PRACOVNÍ STÁŽ ERASMUS+ DO ŘECKA? 

Česká asociace v Řecku se sídlem v Athénách umožňuje studentům neplacené stáže v délce 2–12 měsíců v rozsahu 20–40 hodin týdně. Délka stáže a týdenní časový rozsah může být upraven individuálně s ohledem na účel stáže. Přihlášky přijímáme celoročně.

Komu je stáž určena?

Studentům vysokých škol (2. ročník a výše) primárně z oborů: pedagogika, knihovnictví, ekonomie nebo marketing.

Nebráníme se ale ani zájemcům z jiných oborů.

Soustavně pracujeme na celé škále kulturních i vzdělávacích projektů, v nichž se mohou uplatnit různorodé talenty a schopnosti.

Možná zrovna připravujeme projekt, ve kterém byste mohli využít a prohloubit znalosti právě svého oboru a stát se neocenitelnou součástí našeho týmu.


Délka stáže

Maximální délka stáže je 12 měsíců. 

Preferujeme studenty, kteří mohou být součástí našeho týmu na delší časový úsek. Optimum je 6–12 měsíců, případně 4–6.

Proč delší stáž? Delší doba vám umožní dobře poznat chod organizace, vše si vyzkoušeti se plně ponořit do práce a reálně se podílet na projektech a jejich přípravě. Navíc budete mít i dostatek času poznat chutě a krásy Řecka. Kratší stáže (2–4 měsíce) nabízíme převážně v období květen – září a jsou zaměřené zejména na tábory pro české děti v Řecku, letní kulturní akce a přípravu budoucích projektů.

Týdenní rozsah práce

Týdenní rozsah práce v rámci stáží je 20 až 40 hodin týdně. Některé dny v týdnu jsou pevně dané a pracujeme společně. Jiné dny jsou flexibilní a pracujete samostatně na zadaných úkolech v časech, které si sami stanovíte. Lze tak celkem snadno vytvořit prostor i pro vaše školní povinnosti a přípravu na zkoušky.

Kde budu pracovat?

Česká asociace má sídlo v Athénách, multikulturní a živé řecké metropoli. Zde bude také vaše základna. Někdy je ale třeba vyjíždět i na jiná místa po Řecku. V takovém případě hradíme vaše cestovní náklady.

Na čem budu pracovat?

Náplň práce se odvíjí od oboru, který studujete. Od přípravy vzdělávacích a kulturních akcí a projektů, přes asistenci s vedením knihovny, po přípravu konference, administrativu, výzkum, propagaci či spolupráci s dalšími organizacemi v ČR, Řecku i ve světě. Určitě vás během stáže nemine nějaká excelovská tabulka. 

Příklady akcí a projektů, na kterých se naši stážisti podíleli:

Co vás u nás čeká?

  • Energický tým českých krajanů
  • Podpora v začátcích pobytu
  • Zkušenost s prací v týmu i samostatně
  • Smysluplná, kreativní a zábavná práce v krásné řecké metropoli i na dalších zajímavých místech v Řecku
  • Pestrá práce na různorodých projektech a aktivitách
  • Jasné instrukce, návody a doporučení, stejně tak pravidelný seznam úkolů a zodpovědností
  • Tipy na ubytování
  • Praktický manuál pro „přežití“ v Řecku (vytvořeno stážisty)
  • Potvrzení o praxi či stáži
  • Možnost placené spolupráce i po skončení stáže
  • Výhodu při hledání zaměstnání v blízkých oborech

Jak se přihlásit?

Pokud vás možnost stáže zaujala a rádi byste přijeli, pošlete nám svůj životopis a motivační dopis na mailovou adresu staze@czechassociation.org . Napište také, v jakém termínu a na jak dlouho byste rádi přijeli.  Co nezapomenout do životopisu napsat? Počítačové dovednosti a programy, se kterými umíte pracovat, vaše koníčky, záliby, hru na hudební nástroje, přispívání do školního časopisu, vedení táborů, brigády a další mimoškolní činnost. 
 

Jak na Erasmus+ stáž?

Výjezd na pracovní stáž se trochu liší od studijního pobytu na škole v zahraničí. Dobrá zpráva je, že vás čeká o něco méně papírování.

Vy, vaše škole a naše instituce podepíšeme smlouvu a pracovní plán stáže. Na některých univerzitách vás čeká ještě jazyková evaluace a na konci stáže už jen vyplníme závěrečný certifikát o absolvování stáže a závěrečné hodnocení. Toť vše.

Na stáž se můžete přihlásit přímo ve své škole, a to na mezinárodním oddělení. Alternativně se lze hlásit i na specializovaném pracovišti programu Erasmus+.

Stejně jako při studijním pobytu i na stáži získáte grant. Jeho výše se zveřejňuje v Příručce k programu Erasmus+ nebo se informujte na mezinárodním oddělení své školy. 

Stáže v České asociaci v médiích

Kristýna Kalincová

Anna Vitvarová

Jak vidí stáž studenti, kteří ji absolvovali?


Tvůj nejoblíbenější úkol/aktivita během stáže?
Určitě implementace knihovního systému a výběr vhodných knih, které v knihovně budou připraveny pro čtenáře.

Co ses u nás naučila?
Mimo již zmíněné zavádění knihovního systému, jsem se naučila a dozvěděla o krajanských spolcích ve světě a pracovala s informacemi o nich. Dále jsem se naučila nebát se mluvit anglicky a to především díky Evropskému dni jazyků. A také jsem pronikla do pozadí webinářů, které Czech Association pravidelně pořádá.

Co byla největší výzva?
Nejobtížnější bylo řešení faktur při nákupu, znalost anglického jazyka nestačila a bylo potřeba zapojit ruce i nohy ☺

Co tě naopak mile překvapilo?
Milovala jsem procházky a byla jsem překvapena, kolik “zeleně” ve městě je a někdy se mi nechtělo věřit, že jsem jen kousek od centra. A tak silný zážitek z výletu na Meteoru jsem také nečekala.

Tvoje nejoblíbenější řecké slovo či fráze?
Bohužel dál než přes Kaliméra a Jasas jsem se nedostala…
Lucie Kratochvílová
Univerzita: Masarykova univerzita
Fakulta: Filozofická fakulta
Obor: Informační studia a knihovnictví
Stážní reflexe Tvůj nejoblíbenější úkol/aktivita během stáže?
Mezi mé nejoblíbenější úkoly patřilo vymýšlení programu pro českou komunitu a příprava různých akcí.

Co ses u nás naučila?
Zorganizovat si práci tak, abych vše zvládla, lépe komunikovat s lidmi a nebát se mluvit v angličtině.

Co byla největší výzva?
Překonat strach z toho, že budu půl roku někde sama. Bez rodiny a přátel (a s dost mizernou angličtinou).

Co tě naopak mile překvapilo?
Ochota všech lidí, se kterými jsem spolupracovala. Mohla jsem je požádat o pomoc s čímkoli, ať už se jednalo o tipy kam na výlet, pomoc s úkolem do školy nebo o podporu při zvládání osobních problémů.

Tvoje nejoblíbenější řecké slovo či fráze?
Πάμε για ένα ποτό 😉 (snad je to dobře napsané - Jdeme na drink)
Lenka Schramlová
Univerzita: Masarykova univerzita
Pedagogická fakulta
Obor: Speciální pedagogika
Zážitky ze stáže v Řecku

Tvůj nejoblíbenější úkol/aktivita během stáže?
Během stáže v Řecku jsem měla příležitost účastnit se rozmanitých aktivit, ale jednoznačně vyniká práce na kostýmech pro Mikuláše, anděla a čerta. Mé oblíbené chvíle spočívaly v samotném procesu vytváření těchto kostýmů, kdy jsem se věnovala hledání originálních materiálů na trzích a prozkoumávání zajímavých pokladů. Zvlášť vzrušujícím zážitkem byl náš výlet na ostrov Lefkáda. Zde jsme se v našich vlastnoručně vyrobených kostýmech stali Mikulášem, andělem a čertem pro místní děti česko-řeckých rodin. Pro některé děti byl náš vzhled poněkud děsivý, ale rychle jsme je uklidnili a sdělili, že nemusí mít žádné obavy. Celý den byl naplněn radostí, hrami, tancem a především pěknou porcí bramborového salátu a řízků, které jsme pro ně připravili. Odpoledne jsme si společně užili další aktivity, hráli jsme si, zpívali a tancovali a bylo vidět, jak jsme všichni plní štěstí a pozitivní energie. Plné radosti jsme při návratu z ostrova nedokázaly zadržet zpěv z plna hrdla, a to ani před celní kontrolou.


Co ses u nás naučila?
Jedna z nejchutnějších dovedností byla pečení českého cukroví, kde jsem se stala s dalšími stážistkami opravdovou mistrovou v přípravě tradičních českých receptů. Další významnou oblastí mého rozvoje byla digitální kresba, jelikož jsem ilustrovala obrázky k podcastům. Při fotografování pro stáž jsem zdokonalila svou schopnost zachycovat momenty a komunikovat pomocí fotografií. Navíc jsem se vědoměji začala zajímat o silné stránky České republiky.


Co byla největší výzva?
Největší výzvou mého pobytu v Řecku byla bezesporu městská doprava. Snažit se dostat někam včas a využívat veřejné dopravy bylo občas jako malý závod s časem. Moje oblíbená výzva však spočívala v dostávání se stopem do míst, kam autobusová spojení nevedla. S parťačkou jsme se tak přemisťovaly po některých ostrovech, což přinášelo nejen adrenalin, ale také nezapomenutelná setkání s místními obyvateli a příjemný pocit svobody.


Co tě naopak mile překvapilo?
Jedním z nejlepších překvapení během mého pobytu v Řecku byl životní styl místních obyvatel. Jejich klidný přístup k životu mě fascinoval. I když autobus zrovna dvacet minut nejede, místní jsou klidní a zdá se, že je nic nerozhází. Tento relaxovaný postoj k životu jsem si pomalu (velmi pomalu) oblíbila, I když ze začátku jsem byla na zastávce jediná z nervů rudá k prasknutí. Příjemné bylo také zjištění, jak laskaví a nápomocní místní lidé jsou. I když jsem zrovna nebyla v krizové situaci, nesčetněkrát mi někdo bez váhání nabídl pomoc. Například na jednom z ostrovů jsme si pochutnávaly na pistáciích přímo ze stromu, a jeden pán, i když nemluvil anglicky, viděl naši radost a přinesl nám z obchodu již zpracované místní pistácie. Takových příběhů a laskavých gest


Tvoje nejoblíbenější řecké slovo či fráze?
“Elaa elaaa, reeee” Sice si to s předchozí odpovědí trochu rozporuje, ale je to něco jako “Honem honem, vole”. Vše myšleno v kamarádském pojetí.

Anna Vitvarová
Univerzita: Univerzita Hradec Králové
Pedagogická fakulta
Obor: Výtvarná tvorba a Základy techniky
Zážitky ze stáže

Tvůj nejoblíbenější úkol/aktivita během stáže?
Cestování, vymýšlení atraktivních úkolů pro děti, seznamování se s ostatními Čechy a Řeky v rámci různých akcí a sešlostí, doučování online.

Co ses u nás naučila?
Začala jsem si lépe organizovat svůj volný čas a práci. Naučila jsem se lépe komunikovat s cizími a hlavně se toho nebát. Naučila jsem se fungovat jako samostatná jednotka.

Co byla největší výzva?
Naučit se žít pouze sama se sebou, vše si umět zařídit sama.

Co tě naopak mile překvapilo?
Že vlastně šlo všechno strašně jednoduše, skvělí a milí lidé, celá atmosféra v Řecku, trhy. A také to, že práce, kterou jsem tam dělala, byla zábava a nikdy mi to jako práce nepřišlo, dělala jsem vše nadšená a ráda, navíc to nebylo vůbec časově náročné, takže jsem mohla stíhat v Řecku cokoliv, co jsem chtěla, ale jak říkám, do práce jsem chodila ráda, jelikož bych se jinak nudila a pracovat se skvělými lidmi mě bavilo 😊

Tvoje nejoblíbenější řecké slovo či fráze?
Spanakopita 😊

Lenka Robková
Masarykova univerzita Brno
Pedagogická fakulta
Obor: Jazyk český a literatura a základy společenských věd se zaměřením na vzdělávání
Zkušenosti ze stáže

Tvůj nejoblíbenější úkol/aktivita během stáže?
Pořádání táborů pro krajany na různých ostrovech.

Co ses u nás naučila?
Vést online hodinu. Připravit hodinu v jamboardu. Připravit program na víkendový tábor.

Co byla největší výzva?
Bydlet 4 měsíce v cizí zemi s holkami, které jsem viděla poprvé v životě.

Co tě naopak mile překvapilo?
Místní kultura, výborné jídlo, krásné památky, noví přátelé.

Tvoje nejoblíbenější řecké slovo či fráze?
Efcharistó! 😀

Barbora Šamalová
Univerzita Hradec Králové (UHK)
Pedagogická fakulta
Obor: Učitelství pro 1. stupeň základních škol
Stáž na Krétě

Tvůj nejoblíbenější úkol/aktivita během stáže?
Letní tábor na Krétě

Co ses u nás naučila?
Vést a plánovat projekty, nebát se nechat věci na poslední chvíli

Co byla největší výzva?
Sehnat si ubytování, domluvit se při nákupech

Co tě naopak mile překvapilo?
Okolní ostrovy Řecka, přátelský přístup pani šéfové

Tvoje nejoblíbenější řecké slovo či fráze?
Páme ja potó? Plironis, ímaste thees 😊

Kateřina Wolfová
Univerzita Hradec Králové (UHK)
Pedagogická fakulta
Obor: Učitelství pro 1. stupeň základních škol
Stáž na Krétě

Tvůj nejoblíbenější úkol/aktivita během stáže?
Práce v Technopolis a také plánování a realizace

Co ses u nás naučila?
Naučila jsem se větší odpovědnosti, samostatnosti, ale také tomu, jak pracovat v týmu. Dále jsem se naučila větší kreativitě, např. tvořit podcasty pro děti, vymýšlet pro ně různé aktivity a vyrábět krásné vzpomínkové předměty.

Co byla největší výzva?
Největší výzvou byl pro mě rozhodně celkově pobyt v Řecku, odloučit se na čtvrt roku od rodiny, přátel a žít v zahraničí, ve zcela cizím prostředí. Výzvou v rámci stáže byl pro mě tábor s dětmi na Krétě, neboť nikdy předtím jsem žádný tábor nerealizovala.

Co tě naopak mile překvapilo?
Přátelský přístup všech Řeků a pak především vstřícnost a velkorysost naší vedoucí stáže, díky které byl pobyt v Řecku o dost příjemnější a snazší.

Tvoje nejoblíbenější řecké slovo či fráze?
„Óra gia potó.“ Tuto frázi jsme používali ze všech nejvíce.

Kristina Zemanová
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Pedagogická fakulta
Obor: Speciální pedagogika

Střípky ze stáží