POHÁDKOVÉ VOLBY
Volby do pohádkové poslanecké sněmovny skončily. Je rozhodnuto. Hlasy jsou sečteny, už nelze nic změnit. Jak obstáli jednotliví kandidáti s volebními programy? Která strana přišla voličům nejvěrohodnější? Podívejme se společně na výsledky.
Na vhození ať už prezenčního či elektronického volebního lístku byl čas 10 dnů, volby se konaly od 7. do 17. října 2021. Stran bylo celkem 5 – Strana ušatých, Kutilové, Strana čarodějnic za kouzla do škol, Rumcajsova loupežnická koalice a Strana 3.B. Voleb se zúčastnilo celkem 743 voličů a hlasovalo se opravdu z celého světa. Hlasy přišly z různých kontinentů a celkem z 30 zemí jako jsou Singapur, Kosovo, Kolumbie, Albánie, Belgie nebo Izrael.
Absolutním vítězem voleb se stala strana ...počkejte si na to...ušatých se svými kandidáty Bobem a Bobkem. Jejich heslo "Dobří lidé se vejdou všude" oslovilo mnohé a strana získala celkem 31,9 %, což odpovídá přes 237 voličů. Jejich první kroky ve vedoucí funkci byly podle jejich programu jasné: Každé ráno "vstávat a cvičit".
Na druhém místě s 25,5 % hlasů skončila strana Kutilů. Strana čarodějnic za kouzla do škol s 17,8 % hlasů se umístila na třetím místě. Poslední dvě příčky obsadily s 13,2 % strana 3. B a s 11,6 % Rumcajsova loupežnická koalice.
Přestože byly volby určeny nezletilým voličům, tedy dětem, neodolali ani někteří dospělí. 94 % voličů byli žáci mateřských či základních škol. Téměř 30 % dětí bylo ve věku 10-11 let. 23 % pak 8-9 let a necelých 18 % byly starší děti ve věku 12-13. Více než
7% účast byla i u mladých ve věku 14-15. Nejmladší voliči pak byli předškolního věku 4 -5 let.
Kreativní projekt Pohádkových voleb vznikl v Řecku. Česká asociace se sídlem v Athénách chtěla jeho pomocí zjednodušenou formou ukázat dětem základní volební principy, směrovat je k aktivnímu občanství a podporovat kritické myšlení. Za pomoci učitelů nebo rodičů se děti po světě učily, že je důležité nejen číst volební programy stran, ale také uvažovat nad tím, zda jsou předvolební sliby realistické.
Projekt byl prvoplánově určen českým dětem a českým krajanským školám v zahraničí. Zaujal ale i řadu škol v České republice. V Základní škole Vorlina ve Vlašimi i v pražské Základní škole Litvínovská to pojali vskutku pohádkově. Učitelé i žáci se převlékli do pohádkových kostýmů. Vypracovali pracovní listy, ve kterých se museli zamyslet hned nad několika otázkami…. 1. Co tě na jednotlivých volebních programech zaujalo a proč? 2. Jak bude vypadat školství podle volebních slibů jednotlivých stran? 3. Najdi sliby, které jsou podle tebe nereálné a odůvodni proč. Žáci si ve skupinkách přečetli volební programy a sliby jednotlivých stran. “Stejný plat pro všechny? Totální blbost!” “Opravíme zadarmo nereálné. Kde na to vezmou peníze?” “Opravíme zadarmo? A pak ČR zkrachuje!” “Lektvary do školních jídelen by mohly být pro někoho smrtelným (alergie). Netestované zboží rovnou do škol??”
Voliči své hlasy do improvizovaných volebních uren vhazovali samozřejmě za plentou, aby se dodrželo tajné hlasování a tím byla podpořena co nejreálnější podobnost se skutečnými volbami.
A kdo vyhrál? Ve Vlašimi Pat a Mat s 50 % hlasů. Strana Kutilů s jasnou převahou vyhrála i v ZŠ Ratibořická, zatímco v ZŠ Litvínovská dostali Ušatí i Kutilové stejně hlasů. Vítězství v těchto školách ale Patovi a Matovi ve finále nestačilo, a tak se v celkových výsledcích museli spokojit s druhou pozicí.
Hlasovalo se v českých krajanských školách ve “volebních místnostech” na mnoha místech ve světě. Zapojily se například Česká škola Milán, Česká škola Faro, Česká škola bez hranic Ženeva, Česká škola San Diego, Česká škola v Kodani, Česká škola v Athénách, Česká škola bez hranic Brusel a mnoho dalších.
Do projektu se ale zapojilo také mnoho mateřských a základních škol v ČR, například ZŠ a MŠ Markvartice, ZŠ Křidlovická, ZŠ a MŠ Nýřany, ZŠ Labská Brno, ZŠ Smetanova Vimperk, ZŠ Campanus, ZŠ Jana Babáka Brno, ZŠ Úvaly, NZDM Zastávka Duchcov, ZŠ Březová, ZŠ a MŠ Volduchy, 6. ZŠ Třinec Slezská, ZŠ a MŠ Vinoř, ZŠ Slatinice, ZŠ Vejrostova, ZŠ Molekula Chlumec, ZŠ a MŠ Gustawa Przeczka Třinec, ZŠ a MŠ Horníkova 1 Brno, ZŠ Ratibořická, ZŠ Litvínovská 600 Praha, ZŠ Strossmayerovo nám. 4, Masarykova ZŠ a MŠ Bohumín, ZŠ Antonína Čermáka, ZŠ Eden Praha 10, ZŠ Vorlina ve Vlašimi.
Přestože z některých volebních okrsků výsledky nedorazily, cíl mise byl splněn a účast úctyhodná!
Autorkou projektu je Lenka Kanellia, předsedkyně České asociace. Na pohádkových volbách spolupracovaly v rámci praktické stáže Erasmus+ také studentky filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.