Výstava věnovaná
Mezinárodnímu dni žen
Česká asociace v Řecku Vás srdečně zve na online výstavu věnovanou ženám.
Výstavu pořádá řecká nezisková organizace International ACTION ART ve spolupráci se svými mezinárodními pobočkami. Myšlenka a vize této výstavy byla komunikována u příležitosti Mezinárodního dne žen, jimž má tako složit hold. Českou republiku reprezentují svými díly hned tři umělci naprosto odlišných žánrů – Adriana Cahová, Vhrsti a Olina Tsigkasová.
Jejich příspěvky do virtuální výstavy zajistila pobočná organizace International ACTION ART Czechia
ve spolupráci s Českou asociací.
Adriana Cahová se narodila roku 1979 v Praze. Fotografování se věnuje od svých 20 let, avšak na škole toto umělecké odvětví nikdy nestudovala a zkušenosti nabývala skrze vlastní fotografické experimenty. Patří k hrstce umělců, kteří ještě nezanevřeli na analogovou fotografii – snímky pořizuje na fotoaparát značky Hasselblad a filmy následně vyvolává v temné komoře. Autorčiny černobílé fotografie zachycují ženy spolu s jejich životem – duší, prožitky, láskou, radostí i utrpením.
Vhrsti je pseudonym českého ilustrátora, spisovatele, autora dětských knížek, tvůrce komiksů a scénáristy. Kresbou a psaním se živí už více než 15 let. Je autorem animovaného večerníčku Bílá paní na hlídání (Česká televize, 2013) a dětského vzdělávacího pořadu Rejpavá žížala (Česká televize, 2020).
Jeho knižní prvotina Už se nebojím tmy (2007) získala Cenu učitelů za přínos dětskému čtenářství. Učebnice Český jazyk 1 s Vhrstiho ilustracemi dostala ocenění BESA (The Best European Schoolbook Awards) za druhou nejlepší učebnici v Evropě. V roce 2014 vydal Vhrsti autobiografický komiks Nejdůležitější věc na světě, za něhož dostal Cenu Bohumila Polana. Mezi lety 2010–2015 byl členem České unie karikaturistů. Za práci na poli kresleného humoru obdržel česko-slovenskou Novinářskou cenu 2015. Jeho díla naleznete na www.vhrsti.cz.
Olina Tsigkasová sice pochází z Prahy, ale už 21 let žije v řecké Lamii. Začínala jako umělec-samouk, ovšem své dovednosti dále prohlubuje na výtvarných kurzech pořádaných magistrátem jejího současného domovského města Lamia. Malba pro ni znamená způsob vyjádření sebe sama, vášeň i psychoterapii.